Navigation close button

Online Order Form

Order online with The Stores

At The Stores Grocer, you will find the best local seasonal fruit, vegetables and seafood, the pick of artisanal meat and cheese, an enviable delicatessen, essential pantry items and much more.

This form has been designed to assist you with placing your order.

With those items that require weighing, billing is based on the actual weight supplied, at the listed per kg price. Because of this, the online basket calculation is approximate.

Where we stock multiple options of an item, an approximate estimate will be calculated however the lowest priced option will be included in your order, and the final pricing adjusted accordingly.

As our fresh produce and seafood are based on daily market rates, we are constantly updating our order form pricing.

We will do our utmost to provide all items ordered however this will depend on availability at the time of order.

Although this abbreviated listing is The Stores most popular essentials, any items from our extensive range are available to order. Simply add your additional items to the ‘Notes Box’ at the end of the form.

When your online order is packed, one of our friendly staff will call you for your credit card details.

CUSTOMER DETAILS

The Stores FreshBox

FRUIT BOX
$44.00 each
Vegetable Box
$44.00 each
Salad Box
$44.00 each
Mixed Produce Box
$44.00 each
Stir Fry Box
$44.00 each
Deli Box
$80.00 each

BUTCHER

Beef

Beef
$19.99 per kg
$52.99 per kg
approx $8.12 each
$18.50 per kg
approx $14.95 each
approx $13.50 each
approx $8.99 each
approx $9.99 each
$5.00 ea

Burgers

$3.00 each

Chicken

$22.00 ea
$22.99 kg
$22.90 kg
$15.50 each
$19.99 per kg
$18.99 per kg
$19.99 per kg
$7.99 ea
$7.99 each
$7.99 each

Lamb

$3.00 each
approx $8.70 each
approx $2.85 each
$64.99 kg
approx $3.96 each
approx $6.00 each
$29.99 per kg

Pork

$25.99 per kg
$25.99 per kg

Sausages

$15.99 per kg
$18.99 per kg
$18.99 per kg
$18.99 per kg

CHEESE ROOM

Sliced & Shredded Cheese

$8.99 each
$11.99 each
$8.95 each
$8.95 each
$8.95 each
$8.95 each
$8.95 each
$7.99 per tub
$14.99 each

Cheese Board Items

$20.99 each
$11.99 each
$16.99 each
$5.99 each

KITCHEN

Meals

$19.99 each. Approx 800g
$39.99 each. Approx 1.6kg
$15.99 each. Approx 800g
$32.99 each. Approx 1.6kg
$19.90 each. Approx. 300grams.
$35.00 each. Serves 4 to 6.
$35.00 each. Serves 4 to 6.
$13.99 each
$14.99 each
$14.99 each
$4.95 each
$6.90 each
$8.50 each

Sides

Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $9.50 / Medium $14.50 / Large $19.50
Small $7.90 / Medium $11.50 / Large $18.00

Sweet Treats

Box of 8 mixed slices $30.00
$3.80 each or $21.00 for a box of 6
$8.50 each
$48.00 each

GROCERY

Dairy

$5.49 each
$5.49 each
$5.49 each
$5.99 each
$7.99 each
$12.99 each

Eggs

Price between $9.99 and $12.50 depending on brand and availability.

Bread

$4.49 per loaf
$4.49 per loaf
$4.49 per loaf
$12.99 each
$11.99 each
$12.99 each

Other

$4.50 per box
$12.99 per pack
$12.99 per pack
$12.99 per pack
$7.99 per pack
$3.49 per pack
$11.99 per pack
$11.99 per pack
$11.99 per pack
$11.99 per pack

Sauces

$7.99 per jar
$8.49 per jar
$16.50 each.
$17.50 each.
$16.99 each.
$17.99 each.
$14.99 each.
$13.95 each.
$14.99 each.
$7.99 each.
$17.99 each.
$17.99 each.
$17.99 each.
$7.99 each.
$7.99 each.
$4.50 each.
$7.99 each.
$5.49 each.
$4.99 each.
$9.99 each.
$2.49 per bottle
$6.99 per bottle
$9.99 per bottle
$13.99 per bottle
$6.99 per bottle
$14.99 ea
$12.99 ea
$12.99 ea
$9.95 each.
$9.95 each.
$9.95 each.
$9.95 each.
$9.95 each.
$9.95 each.

Baking/Cooking

$2.99 per bag
$3.99 per bag
$3.50 per bag
$2.95 per bag
$2.95 per bag
$11.50 ea
$7.99 per bag
$9.99 per bag
$6.99 ea
$6.99 ea
$6.99 ea
$4.50 per bag
$8.99 per bag

Oils & Vinegar

$27.50 ea
$53.99 ea
$4.99 ea
$4.99 ea
$18.50 ea
$18.50 ea
$18.50 ea
$29.95 ea
$17.99 ea
$10.49 ea
$28.50 ea
$13.99 ea
$28.50 ea
$12.99 ea
$12.99 ea
$23.50 ea
$14.99 ea
$6.49 ea
$15.99 ea
$15.99 ea
$15.99 ea
$15.99 ea
$39.99 ea

Pasta & Rice

$14.99 each
$11.50 each
$14.50 each
$8.50 each
$5.50 each
$6.50 each
Variety of options available including GF. Price is between $4.50 - $5.99 per packet depending on pasta variety.
$5.99 each
$7.50 each

Tea & Coffee

$16.00 each
$16.00 each
$9.99 each. Select from Earl Grey or English Breakfast
$9.99 per box, select form Three Ginger, Mint, Relax or Night blends.

Frozen Meals

$33.95 each.
$33.95 each.
$33.95 each.
$33.95 each.
$33.95 each.
$3.99 each

Breakfast

$18.99 ea
$18.99 ea
$19.50 ea

Condiments

$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$8.49 ea
$8.49 ea
$8.49 ea
$8.49 ea
$8.49 ea
$8.49 ea
$7.49 ea
$7.49 ea
$13.99 ea
$13.99 ea
$26.99 ea
$5.50 ea
$5.50 ea
$4.99 ea
$12.99 ea
$18.95 ea
$18.95 ea
$11.99 ea
$11.99 ea
$11.99 ea
$11.99 ea
$11.99 ea
$7.50 ea
$8.49 ea
$8.49 ea
$14.95 ea
$14.95 ea
$9.99 ea
$13.99 ea
$18.50 ea
$13.50 ea
$8.50 ea
$13.99 ea
$17.99 ea
$10.99 ea
$13.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$3.99 ea
$9.99 ea
$4.99 ea
$2.00 ea
$13.99 ea
$13.99 ea
$19.99 ea
$3.99 per tin
$7.99 per tin

Snacks

$8.50 ea
$8.50 ea
$8.50 ea
$8.50 ea
$8.50 ea
$4.99 ea
$11.50 ea
$10.50 ea
$10.50 ea
$4.99 ea
$4.99 ea
$4.99 ea
$9.99 ea
$10.99 ea
$17.99 ea
$14.99 ea
$8.50 ea
$8.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.95 ea
$7.95 ea
$7.95 ea
$7.95 ea
$7.95 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea

Long Life

$7.99 each
$6.99 each
$4.50 each
$6.50 each
$9.50 each
$7.50 each
$4.99 each. Available in cream or milk. Price varies depending on brand available.
$7.99 each. Chicken, vegetable, beef or fish price dependent on brand and availability.

PERSONAL HEALTH

$8.99 ea
$8.99 ea
$11.50 ea
$11.50 ea
$11.50 ea
$11.50 ea
$19.99 ea
$19.99 ea
$19.99 ea
$19.99 ea
$6.99 ea
$6.99 ea
$6.99 ea
$15.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea
$23.99 ea
$23.99 ea
$23.99 ea
$23.99 ea
$8.99 ea
$8.99 ea
$8.99 ea
$8.99 ea
$7.99 ea
$7.99 ea

CLEANING

$18.99 ea
$12.50 ea
$14.95 ea
$14.95 ea
$9.99 ea
$10.95 ea
$9.99 ea
$6.99 ea
$4.99 ea

FRESH PRODUCE

Fruit

$7.99 per kg (5 apples weigh approx 750g)
$3.99 each or two for $7.00
$4.99 per kg
$9.99 ea
$4.99 per kg (3 lemons weigh approx 500g)
$0.89 each
$.99 per kg (3-4 oranges weigh approx 1kg)
$1.19 ea
$3.49 ea or 2 for $6.00
$8.99 per punnet
$9.99 per punnet

Vegetables

$3.49 per bunch (one bunch approx. 500g)
$3.49 each or 2 for $6.00
$2.49 per bag
$11.99 each
$3.49 each. Purchase by the piece, each around 100g.
$3.99 each. Purchase by the bulb, each around 100g.
$3.99 per bunch
$3.99 per bunch
$4.99 per bunch
$3.99 per bunch
$3.99 each
$3.99 for a pack of 2
$4.99 ea
$17.99 per kg
$27.99 per kg
$2.49 per kg
$2.49 per kg
$3.99 per kg
$3.99 per punnet
$3.99 per punnet
$4.99 each. Purchase by the piece, each around 50-100g.
$9.99 per kg

DELI

Bacon

$13.99 per packet
$13.99
$15.99 ea

Ham and Charcuterie

$8.95 per packet
$11.99 per packet
$12.50 per packet
$6.99 each
$7.99 per packet.
$10.99 per packet.

Seafood

$2.00 each
$49.99 per kg
$54.99 per kg
$57.99 per kg
$54.99 per kg
$69.00 per kg
$29.99 per kg
$39.00 per kg
$48.99 per kg

Order Total

$ 0.00

Further Information